tasarımlardan ilk model, avm mekanlarında çocukların kitaba ulaşımını sevdirmek, kütüphane kullanım alışkanlığına destek için düşünülmektedir.
İkinci modelse okullarda koridor kütüphanesi gibi yeni bir kavram yaratmak için düşünülmüştür.
 
 
kütüphane 1
kütüphane 2
tasarımlardan ilk model, avm mekanlarında çocukların kitaba ulaşımını sevdirmek, kütüphane kullanım alışkanlığına destek için düşünülmektedir.
çocuklar için kompakt kütüphane sistemi 1
    Çocukların ilgisini çekebilecek, kapalı alışveriş mekânlarında kullanılmak için tasarlanmış kitap ödünç verme sistemi. Ve aynı zamanda yerinde kitap karıştırma, resim boyama vb. etkinliklerin de destekleneceği çevre düzeni ve sergi panoları ile yaratılmış fantastik bir mekân…

  • Nasıl bir proje:  avm’ler içinde çocuklara cazip bir mekân yaratmak amacıyla tasarlanmış kitap ödünç verme sistemi ve aynı zamanda yerinde kitap karıştırma, resim boyama vb. etkinliklerin de destekleneceği; çevre düzeni ve sergi panoları ile çocuklara masalsı bir ortamın yaratıldığı bir projedir.
  • Projenin amacı:  Masalsı ve fantastik bir ortamda teknolojinin katkısı da kullanılarak çocukları kitaplarla buluşturmak ve okuma alışkanlığı edinmelerine katkıda bulunmaktır. Ayrıca, çocukların hoşça vakit geçirmelerini sağlayan ve hayal dünyalarını zenginleştirici etkinlikler düzenlemek.,


  • Projenin kapsamı: Projede bahsedilen kütüphane 13 yaşa kadar olan çocukların kullanabileceği bir yerdir. Bu yaşlara hitap eden çocuk kitapları ürünleri oluşturmaktadır. Ürünlerin kayıtları bir otomasyon programına girilir. Her bir kitaba sesli ve ışıklı bir tag yapıştırılır. Böylece çocuk hem bankodaki bilgisayardan hem de kendi android telefonundan arama yapabilir, ilgisini çeken kitabı raftan rahatça bulabilir. İstenirse kitap ödünç alınabilir, ancak üyelik kartı ile çocuk ailesinin izniyle kütüphaneye üye yapılmalıdır; istenir ise orada da kitap karıştırılarak vakit geçirilebilir.
  • Koleksiyon ve koleksiyonun temini: Koleksiyonun 1000 kitaptan oluşması planlanmaktadır. Çocuk klasikleri ve temel yayınlardan oluşan bir koleksiyon düşünülmektedir. Yayınevleriyle destek işbirliği ile sözkonusu sistemin kitap tedarik gereksinimleri karşılanacaktır.